Airbnb Nedir? Nasıl Kullanılır?

Selamlar! Seyahat etmeyi bir çoğumuz çok seviyoruz. Dünyayı keşfetmek, farklı havalar solumak, farklı kültürlerle içli dışlı olmak şüphesiz ki bizi daha farklı ve daha mutlu bir insan yapıyor.

Ama bu güzelliklerin bir ön planlaması ve ayırdığımız bir bütçesi oluyor ve hepimiz bu bütçeleri minimumda tutmak için uğraşıyoruz. Bütçemizin önemli bir kısmının ayrıldığı yurtdışında ve yurtiçinde konaklama adımında hostel ve otellere çok güzel bir alternatif mevcut: Airbnb!

Peki nedir bu Airbnb?

Aslında en başta AirBed&Breakfast markasıyla piyasaya girmeye çalışan ve aldığı büyük yatırım sonrası bugün kullandığı kurumsal kimliği ve markayı alan Airbnb, 2008 yılında ABD’de kurulmuş çok güzel bir start-up’tır. İnsanların kendi evlerini ya da odalarını, dünyanın her yerinden diğer insanlara belirli günler için kiralamasının yapılmasına imkan verir ve tüm bu sürecin yasal ve finansal sorumluluklarını kendi alır.

Yani özetle; gitmek istediğiniz herhangi bir yerde, başkalarının kiraladığı evlerde konaklamanızı sağlar ve şeffaf fiyat politikasıyla çevre evlerle kıyaslamanızı, sürpriz maliyetlerle ve sorunlarla karşılaşmanızı önler. Genellikle* Airbnb kullanmak, otelde konaklamaktan daha konforlu ve daha ucuza gelir.

Peki  Airbnb Nasıl Kullanılır?

Şimdi adım adım Airbnb‘de bir seyahat planlayıp konaklama rezervasyonu yapalım.

  1. www.airbnb.com.tr adresine giriyoruz. (İlk seyahatinizde size 130₺ hediye etmemi isterseniz, bu linkten devam edebilirsiniz.)

  1. Sol üstte yer alan arama kutucuğuna gitmek istediğiniz yeri yazıyoruz. (Ben Prag yazıp devam ediyorum.)

  1. Kalmak istediğimiz tarihleri, yetişkin kişi ve çocuk sayısını seçiyoruz. (Bazı evlerde kişi sayısına göre fiyatlarda değişiklik gösterilebilir.)

  1. Karşımıza çıkan evler, seçmiş olduğunuz tarihlerde müsait evlerdir. Burada solda evlerin listesini görebilirsiniz.  Listelenen evlerin TÜM DAİRE ya da ODA şeklinde türlerini de görebilirsiniz. Eğer yalnızsanız bir evin sadece bir odasını kiralayarak ekonomik bir home-sharing yapabilirsiniz. Sağda ise evlerin harita üzerinde konumlarını fiyatlarla ayrılmış olarak görebilirsiniz. Harita üzerinde bir eve tıkladığınızda evin özet detaylarını inceleyebilirsiniz.

  1. Listeden beğendiğimiz bir eve tıklayarak o evin detay sayfasına gidiyoruz. Bu sayfada ev sahibinin hazırladığı açıklamayı okuyabilirsiniz. “Evin Öne Çıkan ÖzellikleriAirbnb‘nin daha önce konaklayan müşterilerin yorumlarını kaynak alarak hazırladığı filtrelerdir. Evin oda sayısını, banyo sayısını, gecelik ve toplam fiyatını, temizlik ücretini, Airbnb hizmet bedelini, daha önce konaklayanların yorumlarını, ortalama konumunu vb. tüm özelliklerini bu sayfada inceleyebilirsiniz. Evin iptal politikasını da burada inceleyebilirsiniz. İptal politikasında önemli olan bir kaç nokta var. Eğer seyahatiniz kesin değilse (vizeniz henüz çıkmamış olabilir) “şu tarihten önce ücretsiz iptal” olan evler sizin için daha cazip olacaktır. Sonuçta gitmediğiniz bir konaklama için para ödemek istemezsiniz.

  1. Eğer her şey içinize sindiyse ve devam etmek isterseniz sağ tarafta bulunan Rezervasyon Yap linkine tıklıyor ve ödeme özeti / onay sayfasına devam ediyoruz. Bu sayfada tüm önemli noktalar, check-in check-out saatleri, iptal politikası, evin kuralları vb. yazmaktadır. Lütfen bunları okuyun 🙂

  1. Son sayfada ise kredi kartınızla işlemi bitirebilir, ödeme alternatiflerine bakabilir ve Airbnb rezervasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Artık her şey tamam! Sadece uçağa atlayıp gitmeniz ve harika yerleri keşfetmeniz kalıyor. Şimdiden bol selfie’li, mutlu anılı, iyi tatiller dilerim 🙂

Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

 • Airbnb‘de ilgilendiğiniz evlerin iptal opsiyonlarına bakın. Seyahatinize belli bir süre kalana kadar tamamını iptal etme, yarı ücreti iptal etme vb. farklı opsiyonlar mevcut. Madur olmamak için bunlara bakın.
 • İlgilendiğiniz Airbnb evlerinin harita konumlarına bakın. Gezip göreceğiniz yerlere olan yakınlığı ya da toplu ulaşım alternatifleri sizin için çok önemli. Yurtdışı tatilinizde taksiye yüzlerce lira vermek hoşunuza gitmeyebilir.
 • İlgilendiğiniz Airbnb evlerinin yorumlarını mutlaka okuyun. Yaşayacağınız deneyimlerin bir çoğunu sizden önce yaşamış misafirlerin yorumları sizin için çok güzel yol gösterici olacaktır.
 • İlgilendiğiniz Airbnb evlerinin detay sayfalarında yer alan Fiyata Dahil Olan / Olmayan Hizmetler‘e mutlaka göz atın. Sürpriz maliyetlerle ve sorumluluklarla karşılaşmak istemezsiniz. (Örn: Evi temizlik yapmış bir şekilde bırakmanız istenebilir.)
 • Rezervasyon esnasında Airbnb ev sahibiyle iletişime geçmenizi öneriyorum. Evde sigara kullanımı, sıcak su, mutfak kullanımı, evcil hayvan dostlarınız vb. konularda aklınızda hiç bir soru işareti kalmasın.
 • Airbnb‘de rezervasyon öncesi evin tam konumu sizinle paylaşılmaz. Ödeme yaptıktan sonra tam konum sizinle paylaşılır. İlgilendiğiniz evlerin Google Maps Street View‘da konumlarını detaylı olarak incelemenizi öneririm. Evin iç dizaynı ve fotoğrafları ne kadar güzel olursa olsun, kötü bir mahallede konaklamak istemezsiniz 🙂
 • Airbnb‘de baktığınız evlerin fiyatlarını Türk Lirası (₺) para biriminde görüntülersiniz. Bunu değiştirmek, alternatif para birimlerinden ilerlemek isterseniz sitenin sağ altında yer alan para birimi çeviriciyi kullanabilirsiniz.
 • Airbnb ve güvenlik hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz, Airbnb‘nin hazırladığı Güven ve Güvenlik sayfasına göz atabilirsiniz.
 • Airbnb ve deneyimleriniz ile alakalı aklınızda takılan bir soru olursa benimle iletişime geçebilirsiniz.

Sürpriz: Airbnb’de ücretsiz 130 ₺ indirim kazanmak için tıklayınız.Bu bağlantıdan Airbnb’ye kaydolduğunuzda 130 ₺ tutarında seyahat kredisi alacaksınız. Yalnızca yeni Airbnb misafirleri için!